مواد لازم :
 

خمیر نان سفید تازه / یک برابر دستور
مقوای ضخیم (از نوع مورد استفاده در روزنامه دیواری)/ به مقدار لازم
فویل ضخیم / به مقدار لازم
روغن مایع /به مقدار لازم
زرده ی تخم مرغ/ یک عدد،برای مالیدن روی نان

مواد لازم برای تزیین:
 

سبزی خوردن /600 گرم
تربچه ی قرمز و درشت / به مقدار لازم
پیازچه / به مقدار لازم
پنیر صبحانه / به مقدار لازم

 

طرز تهیه:
 

از هر خمیری می توانید برای تهیه این سبد استفاده کنید و اگر لزوما این سبد خورده نخواهد شد و صرفا جنبه ی تزئینی دارد، لازم نیست در تهیه ی خمیر آن وسواس زیادی به خرج دهید. هر چند برای تهیه این سبد از خمیر های مختلفی استفاده کنید، ولی من خمیر نان سفید ساده، آموزش داده شده در مدرسه نانوایی شماره 74 را توصیه می کنم. خمیر را مطابق دستور آماده کرده و در ظرف چرب شده استراحت دهید تا حجم آن دو برابر شود.اگر این سبد به مصرف خوراکی نخواهد رسید، می توانید خمیر را کمی سفت تر تهیه کنید، تا کار با آن راحت تر باشد.

در طول استراحت خمیر، قالب سبد را به ترتیب زیر آماده کنید:
 

به کمک مقوای ساده وضخیم، قیف بزرگی در ابعاد دلخواه آماده کنید. لبه قیف را کاملا صاف برش بزنید تا هنگام قرار دادن روی سطح کار کاملا عمودی بایستد. انحناء داشتن دهانه ی قیف کار کردن را مشکل خواهد کرد. روی مقوا را کاملا با فویل ضخیم پوشانده و اضافه های فویل را به داخل قیف تا بزنید. برای تهیه ی قیف مقوایی می توانید از چسب استفاده کنید ولی روی فویل به هیچ وجه چسب نزنید. سطح قیف را با روغن مایع یا اسپری روغن کاملا چرب کرده و کنار بگذارید. پف خمیر را بعد از آماده شدن بگیرید. یک چانه ی متوسط از خمیر را کنار گذاشته و بقیه ی آن را به صورت نوارهای باریک و نسبتا بلندی در آورید. سعی کنید ضخامت نوارها یکدست باشد. باید تمام نوارهای خمیری را قبل از استفاده آماده کنید تا موقع پیچیدن سرعت عمل داشته باشید. یک ظرف محتوی آب دم دست خود بگذارید. دست خود را داخل قیف قرار داده و به کمک دست دیگر نوارهای خمیری را روی قیف محکم کرده وبا چرخاندن قیف ، خمیر را دور آن بپیچید. انتهای هر نوار را زیر خمیر های پیچیده شده محکم کرده و نوک خمیر بعدی را خیلی کم مرطوب کنید و محکم به خمیر قبلی بچسبانید (می توانید در ابتدای کار قیف را به صورت عمودی روی سطح کار گذاشته و نوار ها را دور آن بپیچید ولی بعد از پیچیدن چند دور و رسیدن به اواسط کار خمیر ها ممکن است سنگین شده و کمی آویزان شوند. در این مرحله می توانید قیف را از قسمت تو خالی آن در دست گرفته و در این وضعیت با چرخاندن قیف نوارهای بعدی را دور آن بپیچید). سرعت عمل داشتن بسیار مهم است. همچنین بهتر است طوری کار کنید که محل های چسباندن نوار های خمیری در یک سمت کار قرار بگیرد تا شمابعدا این قسمت را در زیر کار قرار دهید و سبد زیبا تری داشته باشید. بعد از پیچیده شدن کامل خمیر، قیف را به صورت افقی روی سینی چرب شده یا کاغذ انداخته قرار دهید (سطحی که تمیز تر است رو به بالا قرار بگیرد). تکه ی باقیمانده خمیر را به صورت دو نوار در آورده و به هم ببافید. یک قسمت از آن را برای ایجاد یک دم انحنا دار برای قیف استفاده کنید. بقیه ی گیس باف را برای پوشاندن لبه ی قیف استفاده کنید. برای چسباندن این نوارها از کمی آب استفاده کرده و نوارها را کاملا محکم کنید. روی نان را با دستمال تمیزی پوشانده و یک ربع دیگر استراحت دهید. فر را با دمای 180 درجه سانتیگراد گرم کرده و پنجره ی فر را یک طبقه پایین تر از وسط قرار دهید. بعد از یک ربع تا بیست دقیقه، سبد را داخل فر گرم شده قرار داده و بعد از بیست دقیقه آن را کنترل کنید. اگر سطح آن به رنگ دلخواه شما در آمده بود روی آن را بافویل پوشانده و 10 دقیقه ی دیگر در فر قرار دهید. بعد آن را از فر خارج کرده وفویل را به آرامی و دقت (با گرفتن لبه بیرون مانده قیف وفشار دادن به بیرون) از داخل نان خارج کنید. اگر از فویل و مقوای ضخیم استفاده کرده و سطح آنرا خوب چرب کرده باشید خارج کردن قالب مشکلی نخواهد داشت. نان را 5تا 10 دقیقه ی دیگر در فر قرار دهید تا داخل آن نیز خشک و کمی برشته شود. دقت کنید که روی نان همچنان باید با فویل پوشیده بماند. بعد از خارج کردن سبد از فر و خنک شدن، داخل آن را با سبزی خوردن، تربچه و پنیر قالب خورده یا گوجه گیلاسی و.. تزئین کنید.

 

 

نکته:
 

1- این سبد خمیری ایده ی خوبی برای سفره های عقد، سفره های مذهبی و ..می باشد. حتی می توانید داخل آن را با میوه های مختلف یا خوشه های گندم یا نان های خانگی کوچک پرکنید.
2- این نان را بهتر است درفرهایی که حرارت آنها از بالاست تهیه نکنید، چون موجب سوختن سطح نان خواهد شد.
3- این نان به دلیل داشتن ارتفاع زیاد در فر سریع رنگ می گیرد. بنابراین باید مراقب باشید تا سطح آن نسوزد. هر وقت سطح آن طلایی شد روی آن را با فویل بپوشانید.
4. می توانید این سبد را بعد از تهیه در هوای آزاد قرار دهید تا کاملا خشک شود و آن را نگهدارید و هر وقت خواستید استفاده کنید.
منبع: هنر آشپزی شماره
79