هوای خنک، نسیم فرح بخش و تابش گرمابخش خورشید همه از موهبتهای پائیزی است که بهترین زمان برای فعالیتهای خارج از خانه را مهیا می سازد.
 فصل پائیز زمانی است که نه مانند زمستان خیلی سرد است و نه مانند تابستان گرم. برگها می ریزند، درختان رنگ عوض می کنند و مراسم ها و آئین های بسیاری برگزار می شود. به عنوان مدیر خانه اعمال زیر را در برنامه خانواده تان بگنجانید تا پاییزی به یادماندنی را تجربه کنید .


قایق سواری
شاید یافتن وقت کافی در پائیز برای رفتن به قایق سواری مشکل باشد اما قایق سواران حرفه ای این فصل از سال را بسیار پیشنهاد می کنند. ممکن است در مورد قایق سواری در پائیز فقط مه آلود بودن دریاچه را به یاد داشته باشید اما قسمت خوبش این است در حالی که باد نسبتا خنک پائیزی به صورتتان می خورد اما آفتاب ملایم پائیزی گرمای مطبوعی به شما می دهد. همچنین بادهای پائیزی قوی تر و قابل اطمینان تر اند و به همین دلیل قایق سواری و مسابقات آن را در این فصل جالبتر می کند. 

بادبابدک بازی
 

جدای از هوای خنکتر و فضای صمیمی تر فصل پائیز، موهبت طبیعی دیگر این فصل بادهای مداوم آن است. با وزش مداوم باد در بعدازظهرها یکی از تفریحات مفرح این فصل بابادک بازی وهوا کردن کایت است و به همراه خانواده تان اوقات خوشی را خواهید داشت . مزیت دیگر این است که نگران آفتاب سوز شدن پوستتان هم نخواهید بود!

جمع کردن برگبا خنک شدن هوا برگ بسیاری از درختان می ریزند و خود را برای روزهای سرد زمستان آماده می کنند. با ریزش برگها بسیار از مردم نگران جمع کردن برگها می شوند و آن را زحمتی مضاعف به حساب می آورند. اما عده ای هم هستند که طور دیگری به این مسئله نگاه می کنند. کودکان و آنهائی که دلشان هنوز جوان مانده با شور و شوق به جمع آوری برگهای رنگارنگ پائیزی می پردازند و وقتی این فعالیت گروهی تمام می شود خود را روی برگهای انباشته شده ولو می کنند و ثمره کارشان را می چشند. 

انداختن ترشی و کمپوتدر فصلی که میوه ها و سبزیجات مختلفی می رسند و وارد بازار می شوند یک سنت قدیمی انداختن انواع ترشی و کمپوت برای استفاده در روزهای سردتر سال است. از معروفترین اینها می توان به خیار شور اشاره کرد. معمولا خیار را در سرکه، فلفل سبز و آب نمک قرار می دهند. سبزیجات دیگر مانند هویج، کرفس،چغندر، گل کلم را نیز می توان برای ترشی های مختلف استفاده کرد. 

جمع شدن دور آتش در عصرهای خنک پائیزییکی از تفریحات جالب پائیزی جمع شدن دوستان یا خانواده دور آتشی کوچک در حیاط خانه یا محیطی مناسب در عصرهای پائیز است. البته حتما لباس گرم مناسب بپوشید تا باد خنک شبانه اذیتتان نکند. 

رفتن بالای کوه یا تپهتصور کنید صحنه پائیزی بزرگی روبرویتان است و تغییر تدریجی درختان سبز به رنگهای زیبای پائیزی زرد و قرمز و نارنجی را مشاهده می کنید. اگر به طور معمول به طبیعت بروید در آن واحد یک یا چند درخت را می بینید که تغییر شکل داده اند اما اگر به بالای کوه یا تپه ای بلند بروید آنگاه با تغییرحیرت برانگیز گلها و درختان بسیاری مواجه خواهید شد.
جمع آوری و حکاکی روی کدوتنبل

 
با وجود جشن گرفتن هالووین در این فصل خب مسلما کدوتنبل از مولفه های اصلی آن است اما خیلی جالب تر خواهد بود که شما از آنها بعنوان مولفه هایی برای دکوراسیون منزلتان در فصل پاییز استفاده کنید. می توانید از کدوها به عنوان جاشمعی یا کاسه استفاده کنید. 

چیدن سیبفصل پائیز که به فصل سیب معروف است بهترین زمان برای رفتن به سیب چینی و استفاده از این فعالیت به عنوان یک بازی جالب می باشد.البته بزرگتر ها خیلی راحت با ابزار مناسب به این کار می پردازند اما خب کودکان را هم میتوان کمک کرد تا در این فعالیت نقش داشته باشند. 

پیاده روی در پارکهای طبیعی و جنگلیهوای خنک، نسیم فرح بخش و تابش گرمابخش خورشید همه از موهبتهای پائیزی است که بهترین زمان برای فعالیتهای خارج از خانه را مهیا می سازد. با دوستان و خانواده تان از همه عناصر طبیعت در این فصل استفاده کنید و لذت ببرید. پیاده روی در یک پارک طبیعی یا جنگلی را در این فصل سالم و زیبا از دست ندهید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ