باریک بودن کمر دامن باعث می شود که باریک بودن کمر بیشتر به چشم آید و ساسون های روی باسن باعث می شود دامن قالب تن گردد
با رعایت چندین توصیه مفید می توان از برش صاف دامنهای تنگ برای هر نوع اندامی استفاده کرد .

اگر اندامی شبیه ساعت شنی دارید ( کمر باریک و پایین تنه پر )
 

قالب هایی را انتخاب کنید که باریک بوده اما استرچ نباشد تا پهلوها را بپوشانند . به درد مدلهایی می خورد که بر روی ناف یا زیر ناف قرار می گیرند .Bridgette Raes بریجت ریس کارشناس مد ساکن شهر نیویورک و نویسنده کتاب مدل RX می گوید : دامنهایی که ارتفاع دور کمرشان زیاد است بالا تنه را پرتر و پایین تنه را لاغرتر نشان می دهند .

پرو کردن : باریک بودن کمر دامن  باعث می شود که باریک بودن کمر بیشتر به چشم آید و ساسون های روی باسن باعث می شود دامن قالب تن گردد . 

نحوه ست کردن دامن : این دامن را با یک تاپ چسب بدن ، ژاکت های تنگ و یا بلوز ساسون دار بپوشید تا کمر باریک تان بیشتر به چشم آید .

 

اگر ران و باسن پری دارید
دامن را به تدریج و فقط کمی تنگ کنید . خانم ریس می گوید : اگربرش دامن طوری باشد که از روی باسن به سمت پایین راسته و صاف باشد شما شبیه یک مربع خواهید شد و میخکوب می مانید و با این دامن نمی توانید راه بروید و شبیه یک لامپ به نظر خواهید رسید . برای دوخت این دامن پارچه را از نوع نخی محکم و یا پشمی سبک که رنگ تیره یکدستی دارد انتخاب کنید که آهار کمی داشته باشید ( از انتخاب پارچه های پشمی کلفت ، زری یا فاستونی خوداری نمایید ) .

پرو کردن : این دامن پشمی که توسط Brooks Brothers براداران بروکس طراحی شده است بر روی پاسن کاملاً آزاد است اما به تدریج به سمت پایین تنگ می گردد . یک آستری استات مانع چسبیدن دامن به بدن می گردد . 

ست کردن دامن : ژاکت های تنگ یقه دکمه ای یا ژاکتهای کمربند دار بر روی قسمتهای لاغر و باریک بدن تاکید می کند و موجب می شود این قسمتها بیشتر به چشم آیند . Aimee Wolpin-Evans خانم آمی ولپین ایوانز رییس بخش طراحی لباس زنانه شرکت Brooks Brothers برادران بروکس دوست دارند که لباسهای تنگ و تیره ای از همان رنگ دامن اضافه کنند تا یک خط بلند کج بسازند . اگر که اندام صافی داریدبرای اینکه پایین تنه تان تپل تر و پرتر به نظر آید از پارچه های ضخیم و نقش دار استفاده نمایید و آن را به اندازه قالب تن که به تدریج تنگ می گردد برش دهید . Ricci DeMartino ریچی دی مارتینو طراح مد معروف ساکن لوس آنجلس می گوید : با انجام کارهای تزیینی شبیه یک کمر بلند که بر روی رانها پیلی می خورد یا بصورت کمربند به دور کمر پیچیده می شود تصویری شبیه ساعت شنی به اندامتان بدهید . 

پرو کردن : ریس می گوید : پارچه طرح دار و چیبهای دوخته شده در جلوی دامن پشمی کمک می کند که قسمت رانها تپل تر و پرتر به نظر آید . 

ست کردن دامن : دی مارتینو می گوید : یک ژاکت کوتاه و یا ژاکت یقه دار قالب تن کمک می کند که کمرتان متمایز و مشخص تر گردد .اگر که شکم داریداز مدل دامنهایی استفاده کنید که کمر پهنی داشته باشد تا شکم را نگه دارد . Wolpin-Evans وولپین ایوانز می گوید : با دوختن جیب بر روی دامن و بستن کمربند بزرگ بودن شکمتان را از نظرها بپوشانید . 

پرو کردن :  کمر پهن این دامن که توسط Eileen Fisher الین فیشر طراحی گردیده است کارایی قسمت میانی بدن را افزایش می دهد . آن اندازه که تنها برای قسمت میانی مورد استفاده قرار گیرد پارچه ویسکوز کشی تهیه کنید . 

ست کردن دامن : ریس می گوید : این دامن را با یک تاپ لخت بلند بپوشید و حتماً بر روی تاپ یک ژاکت قالب تن بپوشید ، در غیر این صورت خیلی چاقتر از آنچه هستید به نظر می آیید . 
  
 
گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ